Na Ostravsku koluje velmi nebezpečná droga, policie varuje před smrtícími účinky

Na Ostravsku koluje velmi nebezpečná droga, policie varuje před smrtícími účinky

Celkem 5 osob během dvou dnů, se v Ostravě přiotrávilo nebezpečnou drogou, jeden muž následky intoxikace zemřel. Policie varuje veřejnost před smrtícími účinky této drogy.

„Posádky ZZS MSK zasahovaly v pondělí 10. září během dne u tří osob, které byly intoxikovány psychotropní látkou.

Jednalo se o patnáctiletého chlapce, u něhož po požití látky došlo k poruše vědomí a stavu křečí. V době zásahu záchranářů trpěl halucinacemi a dezorientací. Po prvotním ošetření jej posádka předala do další péče dětské ambulance Vítkovické nemocnice.

Podruhé zasahovali záchranáři v půl šesté, a to hned u dvou postižených. Dvaatřicetiletého muže nalezli bez známek života, policisté, kteří u něj byli první, prováděli nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pacienta pokračovali záchranáři rozšířenou resuscitací, a to za pomoci léků, přístrojového vybavení, i defibrilačních výbojů. Přes všechnu snahu však musel po hodinovém úsilí lékař ZZS nakonec konstatovat smrt.
Druhý, o čtyři roky starší muž, byl nalezen v bezvědomí a selhávalo mu dýchání. Týmy ZZS proto musely provést intubaci a pacienta připojit k umělé plicní ventilaci. V přetrvávajícím stavu ohrožení života byl následně po dalších úkonech transportován do ostravské Městské nemocnice, kde jej záchranáři předali do další péče týmu urgentního příjmu.“ uvedl  mluvčí záchranářů Lukáš Humpl

Situace s intoxikací se opakovala také v úterý, odpoledne a vpodvečer záchranáři vyjížděli k dalším dvěma osobám intoxikovaným drogami v Ostravě.

 

„Moravskoslezští kriminalisté prověřují okolnosti události. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že oba muži zřejmě požili psychotropní látku – syntetický canabinoid a to kouřením. Dále měli muži pít alkohol. Užití popsaných návykových látek pravděpodobně zapříčinilo výrazné zdravotní obtíže s tragickým následkem.

K objasnění okolnostní události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na osmnáct let.“ Uvedla vrchní komisařka Mgr. Gabriela Pokorná

 

Co je syntetický canabinoid?

V souvislosti s prověřovanými skutky upozorňujeme veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických kanabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohto syntetického canabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou. 

Syntetické kanabinoidy se objevily jako reakce na legislativní omezování marihuany. Jako nová látka totiž v řadě zemí obcházejí legislativní regulaci návykových a psychoaktivních látek.

 

 

 

Komentáře

Komentáře